0
0
Back to All Events

KOLONIEN III


  • Sommerhuskolonien ABC, Rødovre Stikkelsbærstien 26 Rødovre, 2610 Denmark (map)
Jette Hye Jin Mortensen “One Prism More Dimensions,” 2018. Design af Anne Werner.

Jette Hye Jin Mortensen “One Prism More Dimensions,” 2018. Design af Anne Werner.

Pressemeddelelse, august 2019

Kunstforeningen KOLONIEN inviterer for tredje gang til sensommerdage med samtidskunst, musik, performance, øl, hotdogs og tombola i haveforeningen Sommerhuskolonien ABC i Rødovre. Udstillingen åbner lørdag d. 17. august og lukker igen tirsdag d. 3. september. 11 kuratorer / kunstnere præsenterer tilsammen 53 kunstnere fra ind- og udland.

Kunstforeningen KOLONIEN består af 11 kunstnere og kuratorer som bruger store dele af sommerhalvåret i deres kolonihaver i Sommerhuskolonien ABC. Ved den tilbagevendende kunstudstilling bliver disse haver forvandlede til udstillingsrum, hvor hver kunstner eller kurator har inviteret et udvalg af aktuelle kunstnere fra ind- og udland, og/eller selv bidrager med kunstværker.

Sara Kramer “You used to have more energy,” 2019. Foto: Graysc.de.

Sara Kramer “You used to have more energy,” 2019. Foto: Graysc.de.

Årets kuratorteam: Stoffer, Anne Werner, Jens Peter Bak, Sara Kramer, Pelle Staack Bodil Krogh Andersen & Martin Christoffer Lund, Christian Flopper Mastrup, Felia Gram-Hanssen, Mone Jørgensen, Marie Boye Thomsen, Simin Stine Ramezanali og Marie Braad Larsen.

De 11 udstillingssatellitter ligger hist og her i det lille kolonihavesamfund, og samler kunst og kolonihaveliv i en helt særlig oplevelse, hvor man må gå lidt på opdagelse for at skelne værkerne blandt havernes øvrige artefakter. Udstillingen indgår i det liv og fællesskab som findes i haveforeningen, og skaber en unik kunstoplevelse for børn og voksne i lokalområdet – og for alle med interesse for ny kunst, lyd og performance. Med dette alternative format trækker udstillingen samtidskunsten ud af museets og galleriernes hvide firkanter til et intimt, hjemligt og afsøgende møde mellem kunst, kunstner og beskuer.

Årets kunstnere: Morblod, Ragnhild May, Jette Hye Jin Mortensen, Felia Gram-Hanssen, Nina Nowak, Matilde Duus, Stoffer, Ida Retz Wessberg, Kirke Meng Hundevad, Sara Kramer, Vibe Overgaard, Sarah Rosengarten, Kåre Frang, Mia Line, Wilfred Wagner, Honey Biba Bakerlee, Pelle Staack, Simin Stine Ramezanali, Helene Norup Due, Aske Høier Olsen, Marine Morel, Anders Davidsen, Frederik Exner Carstens, Anton Sørensen, Maria Nørholm Ramouk, Sommer Bob, Waqas Elahi Dar, Bodil Krogh Andersen, Martin Christoffer Lund, Kathrine Ball, EKSTATISK FEMINISME, Nicolai Emil Gottlieb, Christian Flopper Mastrup, Benny Forsberg Jensen, Lasse Thorning Jæger, Gilbert Gordon, Bjørn Heebøll, Marie Boye Thomsen, Considered to Be Allies / Mie Frederikke Fischer Christensen & Margaux Parillaud, Maria Gondek, Laurits Nymand Svendsen, Clara Bro Uerkvitz, Maria Bruun, Anne Dorthe Vester, William Reynish, Mone Jørgensen, Håkon Engelsæth, Casper s. Nielsen og Kristian Andersen.

Årets musikere og performere: Sanne Dasseville, Deejai Brevet, Kristoffer Raasted, Josefine Opsahl, FN & FGH DU-O aka Jaleh Negari og Felia Gram-Hanssen, Ragnhild May, REMBODY og Bjørn Heebøll.

Ragnhild May “Die Raum.” Foto: Jan Windszus.

Ragnhild May “Die Raum.” Foto: Jan Windszus.

Program

Flere af årets kunstnere beskæftiger sig med musik og performance, som en del af deres praksis, hvilket afspejler sig i programmet, hvor der er en koncert eller performance på hver åbningsdag – og flere til ferniseringen. Oplev blandt andet:

Lørdag d. 24. august: Cellist, komponist og performer Josefine Opsahl i samspil med installationer og skulpturer af kunstner Jette Hye Jin Mortensen.

Lørdag d. 31. august: JN & FGH DU-O fortolker havens rodnet og svampeliv i en analog lydperformance med akkompagnement af havens egne lyde.

Tirsdag d. 3. september: Ragnhild May performer med og på hendes hjemmebyggede orgel.

Jette Hye Jin Mortensen “A Polyphonic Theatre.”

Jette Hye Jin Mortensen “A Polyphonic Theatre.”

Kåre Frang “Daddy well,” 2018.

Kåre Frang “Daddy well,” 2018.

Fernisering, Lørdag d. 17. august

  • kl. 14-19: Udstillingerne og haverne er åbne
    (flyers med kort over udstillingen findes hos Købmanden og i udstillingshaverne).

  • Kl. 14-16: Kaffe & Kage + bar og popkornmaskine på pladsen ved Købmanden og den lille scene. Her kan du få en superflot ansigtsmaling af Vilma (9 år) og prøve dit held i tombolaen.

  • Kl. 14-17: Krea-sjov på fællespladsen.
    Visual art teacher Christel Barbara Kraft laver kreativ workshop for børn.

  • Kl. 15: Vilmanita laver ansigtmaling på fællespladsen

  • Kl. 15: Performance af Considered to Be Allies, Stikkelsbærstien 8.

  • Kl. 16: Bjørn Heebøll spiller jazz, Nordstien 2.

  • Kl. 17: Performance af Vibe Overgaard, Solbærstien 17.

  • Kl. 17.30: Grillen tændes på pladsen, bål til snobrød.

  • Kl. 18-20: Aftensmad: Hotdogs, plantepølser og salater.

  • Kl. 19: Haverne lukker af – festlighederne fortsætter på pladsen.

    Musikprogram:

  • Kl. 20: Rembody spiller koncert på scenen.

  • Kl. 21: Kristoffer Raasted spiller koncert på scenen.

  • Kl. 22: Sanne Dasseville spiller koncert i Fælleshuset.

  • Kl. 23: Deejai Brevet i Fælleshuset.

  • Kl. 01: Tak for i aften.

(Der tages forbehold for ændringer i programmet).

Nina Nowak “Circadian Rhythms,” 2019. Foto: Nina Nowak.

Nina Nowak “Circadian Rhythms,” 2019. Foto: Nina Nowak.

KOLONIEN III er støttet af Statens Kunstfond og SNYK.

Fernisering: Lørdag d. 17. august, kl. 14-01 | Facebook event
Udstillingsperiode: 17. august - 3. september 2019.
Åbningstider: Lør. 24. aug: kl. 13-17, lør. 31. aug: kl. 13-17, tirs. 3. sept: kl. 16-20.